AR79579
Hozzávalók: Tanacethum vulgare - 250g őrölt
Osztályozás: Gyógynövények
Raktáron
Figyelmeztetés: Utolsó darabok az áruházban!
Elérhetőség dátuma:
Összetevők: Tanacethum vulgare - 250g őrölt
Osztályozás: Gyógynövények
Tanacethum parthenium, Tanacethum vulgare - régebben meglehetősen elterjedten használták elsődleges féreghajtóként, valamint baktériumölő, izzasztó, vizelethajtó , gyomorerősítő.
Előfordulás:
Az Asteraceae családba tartozó növényfaj. Európa-szerte előfordul.
Alapanyag:
A nyersanyag gyógynövény, virág, levélrészek és termések - Herb, Flos, Folium és Fructus Tanaceti. A gyógynövényeket és a leveleket virágzás előtt és alatt gyűjtik. A virágokat a virágzás kezdetén kell gyűjteni. A gyümölcsöket az érés során gyűjtik. Az alapanyagot sötét helyen kell szárítani, ahol a hőmérséklet nem haladja meg az 50 fokot, bár a tapasztalatok szerint a hőmérséklet nem lehet magasabb 30 °C-nál.
A nád fő összetevője az illóolaj (fel 1,5%-ig / virágban), amely β-tujont, izothujont, kampént és egyéb terpéneket tartalmaz. Egyes fajoknál az olaj fő kémiai vegyületei a p-pinén, az artemisia-aceton, a kámfor vagy az umbellulon. Ezenkívül a virágok keserű vegyületeket, például tanacetint és reynosint, flavonoidokat, különösen luteolint és kvercetin származékokat, xantofillokat és ásványi sókat tartalmaznak. H. Różański részletesebben meghatározza a szeszkviterpén lakton - tanacetin (tanacetin), szeszkviterpén laktóz arboszkulin, lakton epi-ludovicin, lakton - artemorin (artemorin), szeszkviterpén lakton, reinozin, borkősav, malic sav, málasav , kávé, flavonoidok (jaceidin - jaceidin, jaceozin - jaceozidin, apigenin, diosetin, diosmin), eupatilin, szeszkviterpén - germacin, piperiton.
Alkalmazások:
főzet, tinktúra, tonik, kenőcs, ecet, aceton, olaj
Káros hatások:
Használatakor a tujontartalom miatt óvatosság javasolt. A legtöbb szerző azonban – a fent említett A. Ożarowski kivételével – nem észlelt káros hatásokat, ha az ajánlott adagokban alkalmazták. Levelei kettős bordásúak, levélszegmensei fűrész alakúak, félgömb alakú karéjai laposak, kicsik, hamis körökbe rendeződnek; szélső nyelv alakú virágok többnyire egészen kicsik, mind aranysárga csőszerű virágok. Nyár végétől őszig virágzik - júliustól szeptemberig, termései apró, tolla nélküli peremű kaszkák, a magok kicsik, oválisak, zöldesfehérek, bemélyedtek. Beporzik, mint minden csillagszerű faj.
A közönséges sás már régóta gyógyszerként szolgál a külső és belső paraziták ellen emberekben és állatokban. Virágokat vagy leveleket gyűjtenek erre a célra. A ruhákat szár nélkül letépjük, és árnyékos, jól szellőző helyen szárítjuk. A leveleket kézzel levágjuk, a mogyoróra terítjük, és a többi anyagtól elkülönítve szárítjuk. A bélparaziták kiűzésére szolgál.
Egy teáskanálból és két csésze vízből olyan főzet készül, amelyet naponta háromszor iszunk meg, de por alakban is (kés hegyére) is használható. Hasonló módon használják a friss sörlé lepárlásával nyert tinktúrát is. Az adagolást azonban nagyon óvatosan kell végezni, mert a nagy dózisok véráramlást okoznak a medence területén, és károsítják a vesét és az idegrendszert.
A kiszáradt nád illata taszítja a rovarokat, ezt főleg az állatgyógyászatban alkalmazzák. A szárított virágzatot száraz kötegekben használják.